ספק מורשה משהב"ט 11011444

מרחיקי HDMI – פתרונות להרחקה והשחלה של HDMI

22-03-2016

מרחיקי HDMI בכלל, ומרחיקי HDMI על כבלי רשת בפרט, נועדו להתגבר על 2 מכשולים עיקריים שקיימים בכבלי HDMI:
 • הנחתה של הסיגנל שקיימת בכבלי HDMI ארוכים, בד"כ 15-20 מטר ומעלה.
 • הבעיה שקיימת בהשחלת כבלי HDMI בצינורות, תעלות וקירות בשל גודל פלג ה-HDMI והקושי היחסי שקיים בהתקנת פלג HDMI באופן עצמאי בתנאי שטח.


כבלי HDMI מיוצרים בד"כ עד אורך של 20 מטר, מאחר שסיגנל ה-HDMI מתאפיין בהנחתה של האות במרחקים גדולים (בעיקר מעל 15 מטר), מה שיכול לגרום לשיבוש של האות שגורם ל:

 • איכות תמונה ירודה (נקודות לבנות "שלג" על המסך)
 • איבוד תמונה וקול לסירוגין
 • איבוד תמונה ו/או קול באופן מוחלט
 • בעיות סינכרון שנובעות מתקשורת לקויה בין המכשירים המחוברים
 • מגבלה של הרזולוציה / קצב רענון התמונה / תלת מימד – שניתן לשדר על הכבל הארוך


מידת ההנחתה בסיגנל והשפעתה לא תמיד ניתנות לחיזוי מראש מאחר שהן תלויות בגורמים רבים מלבד אורך הכבל:

 • איכות הכבל HDMI שבשימוש.
 • איכות המכשיר המשדר (עוצמת הסיגנל), איכות הטלוויזיה (ליצרנים / דגמים שונים יש יכולת שונה להתגבר על הנחתה בסיגנל ה-HDMI שמגיע אליהם)
 • שימוש ברסיבר, מפצלים, ממתגים, מרחיקים, מתאמים, מאריכים – עלולים ליצור הנחתה נוספת באות.
 • השפעות סביבתיות (הפרעות RFI גלי רדיו, EMI – אלקטרומגנטיות כמו סמיכות לכבלי חשמל, וכדו'...)
ואולם הצורך בהעברה של HDMI למרחקים גדולים קיים ובביקוש גדול, ולכן במאמר זה נזכיר מספר פתרונות שפותחו לשם כך, עם דגש על מרחיקים מבוססי כבל רשת שהם הזולים והנגישים יותר מבין הפתרונות הקיימים היום.
 
פתרונות הרחקה רבים משלבים בתוכם את היכולת להעביר סיגנלים נוספים ביחד (כמו IR לשליטה במכשיר המשדר מליד המסך המרוחק) והיכולת לשדר למספר מסכים מרוחקים מאותו מקור שידור.

 
 מרחיק HDMI עם כבלמרחיק HDMI על כבל אופטי:  - מתאים בעיקר להתקנות מקצועיות ולמרחקים גדולים במיוחד (עד 20 ק"מ). יציבות מושלמת, הגנה מושלמת מהפרעות RFI ו-EMI. מעביר גם IR. יש לפרוס כבל אופטי ולבנות את הראשים שלו.

חדש במגוון ! כבל
HDMI מבוסס סיב אופטי: פתרון מושלם ומוגמר, לא נדרש שום ידע מקצועי, להעברת סיגנל HDMI (תומך HDMI2.0 4K ב-60HZ !!) למרחק של עד 100 מטר

מרחיק HDMI על כבלי רשת (מרחיק HDMI על CAT5e/CAT6/CAT7) – נכון לעת כתיבת מאמר זה, הפתרון הנפוץ והנגיש ביותר להרחקת HDMI. יש לנו מס' דגמים של מרחיקים על כבלי רשת שיידונו בפסקאות הבאות.
 
חשוב מאוד להשתמש בכבל רשת באיכות גבוהה ! כבל CAT5e מתאים לשימוש בחלקם, אולם מומלץ מאוד לפחות CAT6 שעשוי מנחושת מלאה. אף מומלץ שימוש בכבלי CAT6a או CAT7 למרחיקים מדגמים 50-60 מטר, או לשידור למרחקים המקסימליים של כל אחד המרחיקים להלן.
 
 •  מרחיק HDMI עד 50 מטר. מעביר סיגנל HDMI ללא כיווץ, מאפשר העברה של 1080P ותלת מימד עד 30 מטר לפחות בכבל רשת איכותי. רמת תאימות ויציבות סבירה. דורש חיבור ספק כוח בשני הצדדים. לא מומלץ לשימוש אחרי רסיבר.
 • מרחיק HDMI עד 60 מטר. מעביר סיגנל HDMI ללא כיווץ, מאפשר העברה של 1080P ותלת מימד עד 40 מטר לפחות בכבל רשת איכותי. רמת תאימות ויציבות גבוהות יותר. מעביר גם סיגנל IR בשני הכיוונים, ומאפשר חיבור של ספק כוח בצד אחד בלבד, לפי בחירת המשתמש – יתרון ! 
 • מרחיק HDMI עד 120 מטר בטכנולוגיית TCP/IP. המרחיק הנמכר ביותר אצלנו. מעביר סיגנל HDMI מכווץ אולם שומר על איכות תמונה גבוהה, מאפשר העברה של 1080P למרחק של 120 מטר. לא תומך תלת מימד. רמת תאימות ויציבות גבוהות מאוד - ניתן לחיבור גם אחרי רסיבר, ללא בעיות סנכרון. פחות רגיש לאיכות הכבל רשת לעומת דגמים אחרים. מתאפיין בלייטנסי קצר - פחות מ-70 מילי-שנייה או פחות מ-400 מילי שנייה - תלוי בטכנולוגיית הקיבוץ בדגם הספציפי. מוצר אמין ביותר לעבודה 24/7. מאפשר הרחקה ופיצול של האות דרך סוויץ' רשת - פיצול ממשדר אחד למספר מקלטים ללא הגבלה והרחקה למאות מטרים ללא הגבלה ע"י שימוש בסוויצ'ים רגילים של רשת תקשורת.
 • מרחיק HDMI עד 120 מטר בטכנולוגיית TCP/IP, כמו המרחיק לעיל, אבל עם אפשרות להעברה של IR, לשליטה במכשיר המשדר מליד המסך/המסכים המרוחקים.
 • מרחיק HDMI עד 100 מטר בטכנולוגיית HDBaseT. מעביר סיגנל HDMI ללא כיווץ, מאפשר העברה של 1080P  ו-4K@30HZ ותלת מימד. רמת תאימות ויציבות גבוהות. מעביר גם סיגנל IR, ומאפשר חיבור של ספק כוח בצד אחד בלבד, לפי בחירת המשתמש – יתרון ! זה הפתרון האיכותי ביותר להעברת HDMI על כבל רשת, אך עלותו גבוהה משמעותית מהאחרים. 


מרחיקי HDMI גורמים נפוצים לבעיות בפעולת מרחיקים על כבלי רשת:

 • כוון את הממיר כבלים לרזולוציה קבועה – לא AUTO DETECT. מצב AUTO DETECT יגרום לממיר כבלים "לשוחח" עם המסך לגבי קביעת הרזולוציה האופטימלית וכו'.., תהליך שעלול להשתבש דרך מרחיקים או כבלי HDMI ארוכים, ולגרום לאיבוד תמונה ו/או קול.
 • השתמש בכבל רשת איכותי, תיקני, שעשוי מנחושת מלאה ולא סגסוגת (תערובת מתכות הזולה מנחושת טהורה), לפחות CAT6 (מהירות 250MHZ+) או CAT6a/CAT7 (מהירות 500MHZ+). וודא שהכבל הוא מספק אמין, ואכן תיקני (כלומר מעביר את המהירות שהוא אמור להעביר). שים לב - קיימים בשוק הרבה כבלים שאינם תקניים, אף שמפורסמים ונמכרים תחת שם התקן שהם מתיימרים לתמוך בו, לכן לא כדאי לחסוך בקניית כבל רשת איכותי, ויש לקנות ממוכר אמין.
 • וודא שהכבל הוא בחיווט 568B. שימוש בחיווט 568A או חיווט לא תיקני יכול לעבוד עם המרחיקים אבל הוא לא אופטימלי.
 • וודא שהלחיצה של הפלגים היא טובה, ושהמגעים של הפינים עם המוליכים הם טובים ואמינים.
 • השתמש בכבלי HDMI קצרים יותר ואיכותיים לחיבור המשדר והמקלט של המרחיקים. המשדר והמקלט בחלק מהדגמים תוכננו על ידי היצרן להיות ממוקמים קרוב למכשירים כאשר ב"נטל המרחק" יישא הכבל רשת, ולכן חלקם לא יעבדו היטב עם כבלי HDMI ארוכים.
 
מעבר למרחיקי HDMI על כבלים שונים עדיין ניתן להעביר סיגנל HDMI על גבי כבלי HDMI סטנדרטי למרחק של 35 מטר לפחות, וזאת ע"י שימוש במגבר קו כגון מגבר HDMI. המגבר הזה יכול להוות פתרון זול ומצוין למצבים רבים, אך מניסיוננו לא יעבוד בכל התקנה, מאחר שהוא מושפע מאוד מאיכות כבלי ה-HDMI ומחוזק הסיגנל שבכניסה.
 
אם רוצים להשחיל HDMI למרחק של עד 25 מטר, קיימים גם פתרונות השחלה ולחיצת HDMI, אבל הם מיועדים למתקינים מקצועיים בלבד !